Historia o Pani Annie Olszewskiej
27.11.2021 .r
ZGM SKIERNIEWICE
Przedstawiamy Państwu historię wyjątkowej kobiety jaką jest Pani Anna Olszewska, historię o skromnym, wielkim człowieku. Wielu Skierniewiczan słyszało o Annie Olszewskiej, nazywanej Panią Hanią, gro mieszkańców naszego miasta znało ją osobiście. Anna Olszewska(1911-1992) pielęgniarka, osoba o wielkim sercu, przez wiele lat niosła bezinteresowną pomoc chorym, cierpiącym, samotnym i umierającym. Była prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, znała prawie wszystkie rodziny w mieście.
Za swoje usługi nie chciała brać pieniędzy więc Skierniewiczanie w ramach wdzięczności wręczali jej drobne prezenty. O Pani Hani wśród znajomych krąży pewna anegdota: Pani Hania ubierała się bardzo skromnie, najczęściej na czarno, całą mroźną zimę chodziła w cienkim czarnym bereciku, więc jedna z pacjentek podarowała jej piękną, ciepłą, wełnianą czapkę i szal. Jednak Pani Hania nadal chodziła w bereciku, bo czapkę i szal oddała ludziom bardziej potrzebującym.
Przez okres okupacji Pani Anna opiekowała się podopiecznymi ze schroniska dla inwalidów wojennych znajdującym się w Skierniewicach. Od 1950 roku pracowała w Skierniewickim pogotowiu ratunkowym. Pod koniec swojego życia opiekowała się chorymi w szpitalu. Zawsze wyszukiwała osoby samotne, bez rodziny, ciężko chore, przy których siedziała nocami, trzymając za rękę, pocieszając i opowiadając o lepszym jutrze.
Pani Hania była osobą głęboko wierzącą. Pewnego jesiennego wieczoru, kiedy wracała z kościoła do domu została napadnięta. Chuligani okradli ją i mocno poturbowali. Już nie podniosła się z łóżka i tak zgasła.
Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic przyznało Annie Olszewskiej dyplom za aktywną postawę na rzecz miasta, a w 1997r. Rada Miasta Skierniewice nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Skierniewice. Odznaczona została Złotym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, tytułem Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Imieniem Anny Olszewskiej zostało nazwane Stowarzyszenie Hospicjum w Skierniewicach.
Informacje czerpaliśmy z książki Pani Anety Kapelusz pt. ,,Tajemnice Bramy Bombla i inne opowieści’’